W dobie cyfrowego boomu i coraz bardziej zmiennego środowiska marketingowego, małe i średnie przedsiębiorstwa muszą zmierzyć się z wyzwaniami promocji swoich usług i produktów w Internecie. Przy ograniczonym budżecie oraz zasobach, wybór między zatrudnieniem pełnoetatowego specjalisty ds. marketingu, freelancerem a współpracą z agencją marketingową może stanowić trudne wyzwanie. Dziś przyjrzę się korzyściom, jakie niesie ze sobą oddelegowanie działań marketingowych małej agencji, która specjalizuje się w prowadzeniu social media, obsłudze reklam płatnych na różnych platformach (Meta, Google Ads, Pinterest) oraz w tworzeniu stron www i sklepów online.

Pierwsza korzyść to zdecydowanie niższe koszty obsługi marketingu w firmie.

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za oddelegowaniem (outsourcingiem) działań marketingowych do małej agencji jest obniżenie kosztów wydawanych na marketing. Agencja koniec końców wypada korzystniej w porównaniu do zatrudnienia pełnoetatowego pracownika ds. marketingu, który miałby tworzyć wewnętrzny dział w firmie. Wprowadzenie do firmowej struktury nowego pracownika wiąże się z kosztami zatrudnienia, wynagrodzenia, składek, urlopu i benefitów, które znacznie przekraczają opłaty za usługi agencji marketingowej.

Dodatkowo outsourcing pozwala uniknąć kosztów szkoleń i doskonalenia pracownika, co jest kluczowe w przypadku dynamicznie zmieniającego się środowiska marketingowego. Za aktualizację wiedzy pracownika też trzeba płacić. Małe agencje marketingowe specjalizujące się w obszarach takich jak marketing treści, social media, reklamy płatne oraz tworzenie stron internetowych, posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, by zaoferować kompleksowe rozwiązania w konkurencyjnej, bo niższej cenie niż sam pracownik działu. A zaoszczędzony budżet można przeznaczyć na inne działania reklamowe, które przyniosą większy zwrot z inwestycji, np. reklamy płatne.

Łatwy dostęp do najlepszych praktyk marketingowych i doświadczenia

Kolejną korzyścią z oddelegowania działań marketingowych jest dostęp do wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, którzy specjalizują się w różnych obszarach marketingu oraz znają bieżące wyzwania firm z różnych branż. Małe agencje marketingowe często skupiają się na konkretnej dziedzinie, co pozwala im na dogłębne poznawanie trendów i najlepszych praktyk w danym obszarze czy branży. Dzięki temu, klienci korzystający z usług właśnie takiej agencji mogą mieć pewność, że ich strategie marketingowe są oparte na aktualnej wiedzy, doświadczeniu, a co ważniejsze — na przetestowanych i skutecznych rozwiązaniach.

Ponadto outsourcing działań marketingowych do małej agencji oznacza, że klient ma do dyspozycji zespół kilku ekspertów, którzy są gotowi doradzać bez pośredników. To znaczy, że oddelegowanie działań marketingowych wiążę się z możliwością skorzystania z szerokiego zakresu wiedzy i doświadczenia — konsultingu bez konieczności zatrudniania wielu specjalistów wewnętrznych.

Bieżące śledzenie trendów i wykorzystanie w marketingu

Marketing cyfrowy to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Nowe trendy, narzędzia i strategie pojawiają się na rynku z niesamowitą prędkością. Outsourcing działań marketingowych do małej agencji oznacza, że klient ma zapewnione bieżące śledzenie tych trendów przez swojego partnera, któremu deleguje również i tę część pracy. Agencje z uwagi na codzienny styk z kilkoma branżami są zazwyczaj dobrze poinformowane, o tym „co w trawie piszczy” i stale dostosowują swoje podejście do zmieniających się realiów. Niekoniecznie tak się może działać w wewnętrznym dziale marketingu — pracownicy zazwyczaj otaczają się w środowisku jednej branży i nie mają możliwości wglądu do tego, co dzieje się w innych firmach. Do tego potrzebny jest czas na bieżącą analizę działań innych firm, a to kosztuje. Dzięki oddelegowaniu działań do agencji klient nie musi martwić się, że jego strategia marketingowa jest przestarzała lub nieskuteczna.

Wszelkie konsultacje marketingowe otrzymujesz w cenie

Agencja chce dla swojego klienta jak najlepiej, dlatego warto również podkreślić, że małe agencje marketingowe zazwyczaj oferują konsultacje w cenie swoich usług. Oznacza to, że klient może liczyć na wsparcie i doradztwo w zakresie strategii marketingowej, analizy wyników kampanii oraz dostosowywania działań do zmieniających się potrzeb i celów firmy. To dodatkowa wartość, którą klient otrzymuje, oddelegowując marketing do małej agencji. W mojej agencji BlueElephant kibicuję moim klientom w drodze do sukcesu — Wszystkie działania dostosowuję do aktualnych wymagań firmy, która mi zaufała i z którą współpracuję, dlatego również ważne jest dla mnie, by klient poczuł się wysłuchany, zrozumiany i zaopiekowany. Również w kontekście jego edukacji i świadomości nt. działań, nad którymi wspólnie pracujemy (np. rozwojem social media, tworząc reklamy płatne, stronę www od podstaw czy sklep internetowy), chcę, aby klient był rozumiał, jakie procesy i dlaczego stoją za wybranymi przez nas kanałami lub metodami dotarcia do jego potencjalnych klientów. Dlatego tak ważny jest konsulting przez cały okres współpracy.

Jedna agencja, a jak wiele korzyści.

Podsumowując, oddelegowanie działań marketingowych do małej agencji marketingowej specjalizującej się w social media, reklamach płatnych oraz tworzeniu stron i sklepów internetowych, może przynieść wiele korzyści, więcej niż zatrudnienie pracownika na etat.

Najważniejsze korzyści płynące z oddelegowania działań promocyjnych do agencji:

  • pozwala obniżyć koszty wewnętrznego działu marketingu,
  • zapewnia dostęp do najlepszych praktyk specjalisty i doświadczenia zbieranego w pracy z różnymi branżami,
  • pozwala skutecznie pozyskiwać klientów dzięki aktualnej wiedzy i bieżącemu śledzeniu trendów i konkurencji w Internecie,
  • pozwala korzystać z konsultacji marketingowych i strategicznych przez cały okres współpracy.

Decydując się na współpracę z moją agencją, masz oddelegowany cały marketing w swojej firmie, co pozwoli ci skoncentrować się na rozwoju własnego biznesu i osiągnięciu lepszych wyników marketingowych — oraz odetchnąć :) .